Sellest blogist saab minu isiklik lugemispäevik. Ma ei suuda enam meelde jätta, mida on juba loetud ja mis mitte. Seega on see minu isiklikus kasutamiseks. Samuti on siinsed mõtteavaldused täielikult minu isiklik arvamus, mistõttu palun neid mitte väga isiklikult võtta.
Sellel aastal võtsin seda lugemise asja tõsiselt - ikkagi on ju aasta selline! Tähendab - võtan siiamaani. Olen lugemismaniakk olnud. Selle tõestuseks siit teile nimekiri:
H. Kureishi "Midagi sulle ütelda"
S. King "Calla hundid"
A. McCall Smith "Scotland Street 44"
J. Austen "Mõistus ja tunded"
Zotov "Mõrvad põrgus"
A. McCall Smith "Espresso lood"
A. McCall Smith "Esimene daamide detektiiviagentuur"
J. Harris "Ruunimärgid"
"Vana-Kreeka inimene"
R. Saviano "Gomorra"
N. Hornby "Elu edetabelid"
K. Vonnegut "Tšempionite eine"
S. King "Susannah' laul"
R. Stout "Elektritool kolmele"
J. Goodwin "Maokivi"
R. Stout "Šampanja ühele"
R. Stout "Perekondlik asi"
T. Todorov "Ameerika vallutamine: Teise probleem"
A. Mularczyk "Post Mortem Katõn"
G. Duby "Guillaume le Marechal ehk maailma parim rüütel"
D. Dontsova "Piduriteta feng shui"
D. Dontsova "Peaosatäitja otsingud"
S. Gardner "Mina, Coriander"
I. Ilf ja J. Petrov "12 tooli. Kuldvasikas"
S. Larsson "Lohetätoveeringuga tüdruk"
H. W. McCromick, T. Allen, W. Young "Varjud meres"
T. Poljakova "Naismiljonär soovib tutvuda"
S. Larsson "Tüdruk, kes mängis tulega"
S. Larsson "Purustatud õhuloss"
L. Vassiljeva "Vene kroonitud peade naised 1"
L. Vassiljeva "Vene kroonitud peade naised 2"
M. Moore "Lollid valged mehed"
R. Stout "Punane laegas"
T. Pratchett "Võlukunsti värv"
R. Stout "Kuldämblikud"
L. Vassiljeva "Kremli naised"
L. Vassiljeva "Kremli lapsed"
S. King "Misery"
L. Hearn "Taeva võrk on lai"
K. Kesey "Lendas üle käopesa"
M. Saat "Lasnamäe lunastaja"
B. Volodin "Maailma raamatukogude ajalugu"
W. H. Faulkner "Hälin ja raev"
R. van Gulik "Lakksirm"
E. George "Mõrvakoolitus"
S. King "Tume torn"
D. Dontsova "Legend kolmest pärdikust"
E. George "Pääsmiseks paljudele"
J. Grisham "Klient"
E. George "Vaenlasega kõrvuti"
T. Mann "Buddebbrookid"
G. Grass "Plekktrumm"
D. Dontsova "Ruuduline sebra"
F. Kafka "Protsess"
L. Tungal "Seltsimees laps"
D. Dontsova "Kolme põrsakese dieet"
D. Dontsova "Kolmas silm-terav silm"
A. Kivirähk "Kaka ja kevad"
T. Toomet "Supersünnipäev"
D. Morrell "Roosi vennaskond"
L. Hearn "Üle ööbikupõranda"
L. Hearn "Rohuvoodi asemeks"
L. Hearn "Kuu hele valgus"
L. Hearn "Haigru kähe huige"
F. S. Fitzgerald "Suur Gatsby"
D. Coupland "X-generatsioon"
F. Sagan "Kurbus kummaline tunne. Killuke päikest jahedas vees"
Kuna aasta pole veel läbi, siis see nimekiri täieneb veel. Isiklikud märkused mõningate asjade kohta.
Palun mind mitte hukka mõista kriminullide lembuse eest. Dontsova suudab lihtsalt kogu aeg üllatada, Stout on loonud nii värvikad karakterid ning George puhul on kriminull muutunud sellised väga muhedaks elulooliseks asjaks. Lihtsalt hea ja muhe lugemine.
Järgede kohta: Nimekirjas on mitu sarja. Näiteks Kingi asjad antud nimekirjas on laias laastus kõik Tumed Torni sarjast (va Misery), Hearn ja muidugi kurikuulus Larsson. Ühest küljest on sarjad toredad, kuna hea lugu jätkub. Teisalt jällegi on see ootamine halb ja vahel kipub ka hea lugu liialt venima. Heaks näiteks siinjuures George R. R. Martini Troonide sari.
Väliskirjandus vs Eesti kraam: No mida ma oskan kosta... Väljaspool lihtsalt on suurem valik ja mitmekülgsus. Sinna ei saa miskit parata. Aga Saat ja need paar lasteraamatut mu nimekirjas olid head. Samuti on neid ka soovitatud mulle teiste poolt. Seega oli teada, et on head asjad. Riigipiiride seisukohalt tõmbab mind ikka sinna Briti saarte ja üldse põhjapooluse kanti. Näiteks Sagan'i lugedes (omaaegne Prantsuse kirjanduse imelaps) ma lihtsalt pidin ennast kohati läbi närima sellest sõnavahust. Sama kehtib ka Prantsuse klassikute kohta: Hugo, Zola, Dumas isegi veidike... Ei ole minu tassike teed.
Tipud ja põhjad: McCall Smith "Scotland Street 44" oli väga-väga hää, mida julgeks iga kell soovitada. Imeline irooniline kõrvalvaade Edinburgh'i inimeste elust olemata samas ka liiga over the top ja jäädes realismi piiridesse. Samuti "Lasnamäe lunastaja" - pealtnäha äärmiselt lihtne raamat, kuid omab nii mitut erinevat kihti ja problemaatikat, et on oma lihtsuses lausa geniaalne. Kuid Faulkneri "Hälin ja raev" oli minu maitsele liiga sünge ning võibolla tiba liiga aus - ma ei soovitaks. Üks kehvemaid raamatuid aga, mis tekitas minus üldse küsimusi oma eksistentsi olulisuses, oli "Rooside vennaskond". Tegelikult ka - kui tahate kirjapildis lugeda mingit Steven Segal'i või üks kõik millise teise kehvapoolse põnevusfilmi sisu, siis laske aga käia. Mind isiklikult aga selline asi ei tõmba.
Ilukirjandus vs teatmeteosed: Laias laastus eelistan siiski ilukirjandust. aga oli ka nö "Tarkuseraamatuid", mis minu tähelepanu köitsid. Vassiljeva asjadega olid tükk tegemist, kuna minul on väga vähe mälestusi sellest ajast, kuid sellest hoolimata on tegu huvitava lugemisega. Tema raamatud räägivad Venemaa ajaloost naise pilgu läbi. Näiteks mina oma naiivsuses polnud kunagi mõelnud sellele, et NL tipus olles ei olnud inimestel omandit - kui kukkusid kohalt, siis olid põhimõtteliselt ka tänaval. Samuti tõmmatakse tagasi ajalooõpikustes laialt levinud Peeter Suure ja Katariina II müstikat. Ka "Gomorra" ja "Lollid valged mehed" olid väärt asjad, kuigi tehniliselt võttes liigitatakse neid ilukirjanduse alla. Mine siis võta kinni... Aga kõige süngem oli minu jaoks vast "Ameerika avastamine", mis käsitleb Kolumbuse avastuse tegeliku mõju Lõuna-Ameerika indiaanlaste kogukonnale - genotsiid, haiguste tahtlik levitamine ning kultuuri välja juurimine äärmiselt ekstreemsetel meetoditel. Võibolla kõlab küüniliselt, aga toona oli see kõik hea hüvangu nimel ja inimlik - absurdihuumor.
Nii - nüüd on mõtted koondatud ja loodame, et mul jätkub ka närvi lugemispäevikut korralikult kasutada.
Head lugemist!
Kiiks
Sa oled NII Tubli ikka...krt.
ReplyDeleteThis comment has been removed by the author.
ReplyDeleteNo tuli hoog peale! No oli ju lugemisaasta! no tuli ju täita om öötaburett voodi kõrval kirjandusega. Kuidas sa siis erialaselt ütled et vot ei tee ja kõik? Ei saa ju!
ReplyDelete