Tuesday, February 5, 2013

N. Gordimer "July rahvas"

Taas kord sõbranna käest saadud raamat. Tundub, et ma olen liiga tihti seal va Katariina Jee's :) Ausõna- paar raamatut veel ja siis hakkan oma valikuid jälle ise tegema.

"July rahvas" räägib Lõuna-Aafrika ülestõusu eest põgenevast valgete perekonnast Smalesitest, kes leiab varju oma neegerteenri July kodukülas. Põhimõtteliselt in the middle of nowhere. July on justkui üle-küla-mees, kes püüab oma linna-masterite elu võimalikult mugavaks teha, kuid teisalt on mõned tema tegevused ja arvamused põhjendamatud. Näiteks kollase pikapi võtmete saaga, mis järk-järgult Smalesite omandusest Julyle üle lähevad. Smalesid ise aga on mõnes mõttes täiesti uudses olukorras, sest kogu külaelu on väga algeline, kindlate traditsioonidega ning keelt oskamata püüavad linnast tulnud valged uute kogukonda sisse sulanduda - mõnes mõttes õnnestub see neil hästi, kuid teisalt on nad siiski võõrad "linnast", kuhu enamik külaelanikke pole ealseki oma jalga tõstnud.

Antud raamatul on väga mitu tahku. Üks neist on vastandumine: mustad vs valged, linn vs küla, rikas vs vaene. See raamat kubiseb sellistest vastandamistest ning see muudab selle raamatu väga intrigeerivaks. Need on teemad, mis meie ühiskonnas praegu väga aktuaalsed on ja autor on selle üsna oskuslikult ühte suurde kompotti suranud. Teine aspekt on peresuhete pingestumine kriisisituatsioonis. Veider on see, kuidas mehe-naise suhted tõmbuvad pingule nagu kumm, kuid lapsed jäetakse sellest mängust välja. Seega on just partnerlus ning samade situatsioonide läbielamine erinevate inimeste silme läbi siinjuures tulipunktis. Kuidas tagada õhkõrn tasakaal erandolukorras? Kolmas keskne teema on meie roll ühiskonnas. Kui July on linnas majateener, kes teeb kõike, mida on vaja, siis oma kodukülas on ta tehtud mees, tõeline rahvainimene ja muhe sell. Teisalt jällegi ei suuda ta oma teenindavat pererahvast ka selles uues olukorras kuidagi teisiti vaadata ning püüab neid justkui endistesse raamidesse suruda hoolimata olukorra muutusest ning sellest, et Smalesid ise tahavad rohkem samastuda külaga, mitte vastanduda sellele. Seega palju erinevaid rõhuasetusi, mis on ühte raamatusse väga elegantselt seotud.

Kuigi teema ja teemaarendus on väga huvitav, siis pean ausalt ütlema, et mulle autori stiil ei meeldinud. See oli minu jaoks liiga hajevil, metafoore täis ning liikus edasi väga ebaühtlaselt. Seega veidi halba ja veidi head :)

Seega sisu lõi mu teatud mõttes pahviks, kuid teostus jättis soovida.

No comments:

Post a Comment